Akademický malíř Vladimír Pavlica

23/11 2021

Dne 19. listopadu 2021 zemřel významný akademický malíř a medailér Vladimír Pavlica, který žil a tvořil ve svém ateliéru v Hošťálkovicích. Patřil bezpochyby mezi špičky české medailérské scény. 

Chtěli bychom tímto vyjádřit soustrast jeho rodině.

Akademický malíř Vladimír Pavlica

Dlouhá léta se zabýval tvorbou plakátů, prospektů a katalogů pro Ministerstvo kultury, výstaviště Černá louka, Park kultury a oddechu v Ostravě, Galerii výtvarného umění a další organizace a instituce.

Z jeho práce čiší láska k tomu, co vytvářel. Stal se oceňovaným a vyhledávaným medailérem. Podle jeho návrhů bylo realizováno pět českých a tři slovenské pamětní mince. V roce 2015 dokonce Česká mincovna vydala sadu dvou stříbrných medailí jako poctu k jeho jménu.

Z jeho tvorby můžeme připomenout - zlatá slovenská stoeurová mince k 275. výročí korunovace císařovny Marie Terezie, nová oběžná dvoueurová mince, ražba zlaté pamětní mince k výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Moravu z roku 2013, medaile k 750. výročí první zmínky o Ostravě, zlatý desetidukát pro Kroniku první republiky 2018.