JSDH HOŠŤÁLKOVICE MÁ NOVOU CISTERNU

30/1 2024

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Hošťálkovice byla vybavena novou cisternou.

Statutární město Ostrava vnímá zajištění bezpečnosti jako jeden ze svých prioritních úkolů. Tuto činnost realizuje v mnoha oblastech, mezi které náleží například podíl na zajišťování veřejného pořádku, ochraně života, zdraví a ochraně majetku. 

JSDH HOŠŤÁLKOVICE MÁ NOVOU CISTERNU

Jednou z činností, na které se město podílí přímo, je i oblast požární ochrany a ochrany obyvatelstva, a to prostřednictvím jednotek sboru dobrovolných hasičů. Zřizovateli těchto jednotek jsou městské obvody, přičemž v současné době je na území statutárního města 22 těchto jednotek. Dobrovolná požární ochrana má ve městě dlouholetou tradici. Statutární město Ostrava a městské obvody investují značné úsilí a prostředky pro zajištění odpovídající úrovně výkonu služby dobrovolných jednotek, které každodenně úzce spolupracují s profesionálními jednotkami Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.  

Jednotky sborů dobrovolných hasičů přispívají k efektivnímu řešení mimořádných událostí na území města, pokud je to zapotřebí, jsou nasazovány též na území celého kraje, popřípadě zasahují i v dalších částech republiky. Pro zajištění akceschopnosti jednotek město dlouhodobě přispívá na provoz jednotek, podílí se na rekonstrukcích či výstavbách požárních zbrojnic anebo na pořízení nové techniky, jako je to ostatně v tomto případě, kdy byla hošťálkovická jednotka dovybavena novou cisternou. Nicméně statutární město také dlouhodobě podporuje činnost profesionálních hasičů,“ vysvětlil Jan Dohnal, primátor města.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Ostrava – Hošťálkovice byla aktuálně dovybavena novou cisternovou automobilovou stříkačkou (CAS). Náklady na pořízení vozidla přesáhly 9,6 milionů korun a podíleli se na nich Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky částkou 2,5 milionu, Moravskoslezský kraj částkou 1,25 milionu a statutární město Ostrava přispělo víc jak 5,8 miliony korun. „Moravskoslezský kraj podporuje dobrovolné i profesionální hasiče dlouhodobě. Přispíváme na jejich akceschopnost i vybavení. Mám-li být konkrétní, koncem minulého roku rozhodli krajští zastupitelé o přerozdělení 29 milionů korun, které šly z krajské kasy na cisternové stříkačky, požární auta i rekonstrukce hasičáren napříč krajem. Tyto prostředky jsme rozdělili mezi 24 jednotek dobrovolných hasičů z regionu. V tomto roce na tuto podporu navážeme, pro dobrovolné hasiče máme připraveno dalších téměř 46 milionů korun,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Předchozí cisterna, kterou hošťálkovičtí hasiči využívali, je z roku 1985. Vzhledem k tomu, že tato jednotka náleží navíc mezi jednotky předurčené pro zajišťování sjízdnosti pozemních komunikací při sněhových kalamitách pomocí požární techniky, i nově pořízená cisterna je konstrukčně upravena pro montáž pluhu.

"Jsme vděčni za finanční zajištění této cisterny pro naše hasiče, protože my sami z našeho rozpočtu bychom si to nemohli dovolit. Pro naše hasiče to znamená výrazné zkvalitnění jejich náročné práce a pro nás občany větší pocit bezpečí," poděkoval starosta Hošťálkovic Jiří Jureček

Hasičská zbrojnice v Hošťálkovicích byla rekonstruována v roce 2019, práce byly financovány jak z Integrovaného regionálního operačního programu, tak z rozpočtu městského obvodu Hošťálkovice a jednalo se o téměř 13 milionů korun.

Činnost dobrovolných hasičů v Hošťálkovicích má bohatou historii. Už v roce 1880 zakoupil majitel hošťálkovického velkostatku Alfons Rotschild čtyřkolovou stříkačku pro své velkostatky a obce Hošťálkovice, Bobrovníky a Lhotku, stříkačka byla uložena právě v Hošťálkovicích. Sbor dobrovolných hasičů byl založen 1. července 1901 starostou obce Antonem Schramkem, rolníkem z Hoštálkovic, číslo popisné 20. Nový sbor měl tehdy 40 členů a potřebnou výzbroj pro 42 mužů, kterou zakoupila zemská vláda v Ratiboři, pořízená stříkačka měla 300 metrů hadic. Detailněji se o historii hošťálkovických hasičů pak lze dočíst v publikaci Lumíra Lokaje s názvem 100 let Sboru dobrovolných hasičů v Hošťálkovicích, stejně jako v kronice hošťálkovické jednotky.

Spektrum zásahové činnosti hošťálkovické jednotky je různorodé, nalezneme v něm výjezdy k požárům i dalším mimořádným událostem, vloni se například jednalo o 19 událostí (od roku 2019 do 2023 pak celkově 69 zásahů a ostatních činností). Hošťálkovičtí hasiči zabezpečují výjezd družstva k zásahům do deseti minut od vyhlášení poplachu, jako jedna z celkově 20 ostravských jednotek kategorie JPO III, jedná se tedy o jednotku s územní působností. Hošťálkovická jednotka má aktuálně 16 členů, jejím velitelem je David Sýkora, který konstatuje: „V naší činnosti převažují pomoci při mimořádných situacích, způsobených počasím, například odstraňování stromů nebo čerpání vody. Samozřejmě vyjíždíme i k požárům, ale pomáháme třeba též při odklízení sněhu nebo transportu pacientů. Naše služba je zkrátka pestrá.“ Dodat lze také počet událostí v roce 2023 na celém území statutárního města Ostrava, kdy Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje evidoval 8 079 událostí. Pro komplexnost můžeme doplnit, že na území statutárního města je zřízeno a je funkčních celkem 22 dobrovolných jednotek, přičemž jednotka SDH Ostrava – Třebovice je zařazena do kategorie JPO V a jednotka v Ostravě – Radvanicích náleží do kategorie JPO II.

„Na území statutárního města Ostravy působí šest jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje s téměř třemi stovkami hasičů. Vzájemná spolupráce s dobrovolnými hasiči je klíčová z pohledu zajištění podmínek plošného pokrytí území města jednotkami hasičů. Nezastupitelnou roli sehrávají, mimo jiné, v momentech současných mnohočetných zásahů vyvolaných přírodními vlivy nebo u náročných déle trvajících zásahů. Vnímám proto s velkým respektem, dlouhodobou podporu a snahu vedení a zastupitelů města, ale také městských obvodů vytvořit podmínky pro akceschopnost dobrovolných jednotek, stejně jako si maximální uznání zaslouží samotní členové dobrovolných jednotek, kteří jsou připraveni nezištně pomáhat tam, kde je jejich pomoc v nouzi potřeba,“ dodává brig. gen. Radim Kuchař, ředitel moravskoslezských hasičů.

K tématu:

Finančně město letos přispívá na provoz ostravských jednotek sborů dobrovolných hasičů částkou přesahující 4,4 milionů, další 3,2 miliony putují městským obvodům, které jednotku zřízenu mají. Činnost profesionálních hasičů podpoří Ostrava v roce 2024 částkou 17,6 milionů korun. V letech minulých pak byly tyto částky obdobné a zdaleka nejsou konečné. Město se podílí také na výstavbě a rekonstrukci požárních zbrojnic a pořizování nové techniky. Náklady se pohybují v desítkách milionů korun ročně.

V roce 2011 byla provedena komplexní analýza stavu všech požárních zbrojnic na území města, aby zhodnotila aktuální stav objektů a definovala, zda jednotlivé požární zbrojnice odpovídají zvyšujícím se nárokům na výkon služby jednotek, a to i při déletrvajících zásazích typu povodně, větrné smrště apod. „Je zapotřebí též doplnit, že objekty zbrojnic jsou určeny pro výkon služby hasičů a jejich techniku, nicméně v případě specifických mimořádných událostí mohou požární zbrojnice sloužit také jako zázemí pro jednání krizových orgánů nebo prostor pro uskladnění a následnou distribuci humanitární pomoci či jiných prostředků občanům. V souladu s legislativou mohou být zázemí využívána pro komunitní činnost, tedy práci s mládeží a pořádání společenských aktivit. Aktuálně však jednotky bojují s nedostatkem nejmladších zájemců pro různé spolkové činnosti, kteří potom zpravidla doplňovali personálie jednotek,“ dodal Aleš Boháč, náměstek primátora.

Po provedené analýze požárních zbrojnic na území města byly v letech 2015–2023 provedeny rekonstrukce, opravy či novostavby 15 vytipovaných objektů, které Ostrava podpořila částkou přesahující 71 milionů korun. Konkrétně byly rekonstruovány požární zbrojnice ve Staré Bělé, Nové Vsi, Zábřehu, Martinově, Koblově, Michálkovicích, Krásném Poli, Třebovicích, Bartovicích, Polance, Hošťálkovicích, Radvanicích. Nové požární zbrojnice byly vystavěny v roce 2019 v Pustkovci a Muglinově, v Proskovicích pak v roce 2021. Obnovy či výstavby objektů byly financovány také Moravskoslezským krajem, Ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím HZS ČR a dalšími subjekty. V roce 2022 byla provedena analýza dalších sedmi požárních zbrojnic, která definovala potřebu rekonstrukce či novostavbu dvou objektů.