Nově v Hošťálkovicích třídíme i olej

7/12 2020

V Hošťálkovicích jsou pro třídění odpadů vyhrazena čtyři místa.  

Nově v Hošťálkovicích třídíme i olej

Vánoční období je neodmyslitelně spojeno s výborným jídlem. Ať už na štědrovečerní tabuli smažíte rybu, kuře nebo bílé klobásky, jistě při tom spotřebujete nemalé množství oleje či tuku. Ve fritéze nebo na pánvi ho každoročně použijeme několik litrů a pak přemýšlíme co s ním. Do odpadkového koše? Do toalety? Správná odpověď je za c). Do kontejneru na sběr oleje!

„Nyní jsme nově u nás v Hošťálkovicích ve spolupráci se Statutárním městem Ostrava nechali instalovat hnědo-oranžové popelnice určené po sběr použitých jedlých olejů a tuků,“ říká starosta Mgr. Jiří Jureček.

Proč je vlastně užitečné olej třídit? „Ztuhlý tuk v potrubí snižuje jeho průtočnost. Jednak tím zabráníte ucpání odpadů ve vlastí domácnosti, a samozřejmě tak následně ucpávání celých kanalizačních sítí“, vysvětluje starosta. Vánoce jsou pro čističky odpadních vod náročné období, protože kromě vody přitéká také obrovské množství olejů a tuků, které ztěžují správné přečištění vody. Náklady na čištění odpadních sítí by se mohly lépe využít jinde. Jedlé tuky a oleje se recyklací také stávají hodnotnou surovinou pro výrobu biopaliv 2. generace a letadlového paliva.

„Po upotřebování sádla či oleje jej slijte do plastové láhve a až třeba po vánocích budete třídit obaly z vánočních dárků, využijte i možnost třídění oleje. A to v horní části Hošťálkovic na stanovišti před Bobrovníkami, u zastávky

 Žleby, u hřbitova u bytového domu na ul. Výhledy a nebo na křižovatce ulic Lipka, Hlavní, Podevsí,“ popisuje starosta.  

Další bližší informace k třídění olejů či k místům, kde můžete nalézt svou nejbližší popelnici se dozvíte na webu tridimolej.cz.

 

redakce