PREVENCE - VLOUPÁNÍ DO VOZIDEL

22/5 2024

Na území města Ostravy došlo v minulých týdnech k šestnácti skutkům vloupání do volidel. I přesto, že byl pachatel dopaden, zveřejňujeme preventivní opatření, jak těmto skutkům zabránit. 

PREVENCE - VLOUPÁNÍ DO VOZIDEL

Na kriminalitě se nejvíce podílí majetková trestná činnost, především případy vloupáním. Ne jinak tomu bylo v Ostravě, kdy policisté od poloviny dubna pátrali po pachateli, který se vloupal do zaparkovaných vozidel. Pachatel neřešil denní dobu, do aut se vloupal nejen večer, ale také přes den a neměl tuto činnost zvlášť promyšlenou. Fakt, že takto činil, bylo mimo jiné zapříčiněno ponecháním věcí ve vozidlech, které pro něj byly lákadlem. Majitelé aut ve všech 16ti případech de facto svou nezodpovědnosti vytvořili podmínky k vloupání.  Více informací k případu naleznete zde: Fantom vloupání do aut byl zadržen. Poškození tomu šli naproti - Policie České republiky.

Vloupání do vozidel trvá jen několik vteřin. Zloději se do nich dostávají většinou násilím. S pomocí různých předmětů rozbíjí okénka nebo poškodí zámky dveří.

Stoprocentní ochrana automobilu před vloupáním neexistuje, lze však pravděpodobnost odcizení věcí z vozů snížit. V první řadě je důležité řídit se sloganem „Auto není trezor“ a nenechávat v něm žádné věci, ani prázdnou igelitovou tašku, jednoduše mít kabinu vozidla prázdnou. Nebuďte lhostejní vůči problémům jiných. V případě, že vidíte osobu, která se pohybuje kolem zaparkovaných aut nebo se do nich vloupá, okamžitě volejte linku 158.

 Několik preventivních rad, jak nedat pachatelům šanci:

- nenechávejte ve vozidle žádné cenné věci (navigace, mobilní telefony, kamery, mince, oblečení aj..

- věnujte pozornost zabezpečení aut
- pokud ve voze zabezpečovací zařízení máte, používejte jej

- kontrolujte při odchodu, zda jsou dveře skutečně uzamčené (existují rušičky)

- přemýšlejte, kde parkujete, odlehlá či tmavá místa zlodějům nahrávají